Типови ћелија алги
Садржај:
Алге представљају неформалну, хетерогену групу примарно фотосинтетичких организама са хлорофилом а. Како је група алги веома разноврсна и одликује је полифилетско порекло, разликујемо више типова ћелија алги.
Уопштено све типове ћелија алги можемо поделити на
прокариотске
еукариотске
Прокариотска ћелија
Еукариотска ћелија
Монадни тип
Razdeo: Euglenozoa
Klasa: Euglenophyceae
Rod: Euglena
Euglena sp.
Учимо на примеру: Euglena sp.
Типични представници алги са монадним типом ћелије су врсте из рода Еуглена. Kако је главна одлика монадног типа ћелије активно кретање, код Еуглене се на предњем крају уочава један бич. У основи полазе два бича, али је један редукован. Бич може дужином превазилазити ћелију. Испод плазмалеме присутан је додатни еластични омотач пеликула која омогућава кретање променом облика тела- метаболију. У близини основе бича налази се стигма (очна мрља) која се на микроскопу уочава као структура мркоцрвене боје. Еуглене су еукариоти што значи да имају организовано једро и мембранске органеле. Хлоропласти могу бити разноврсни. Број, облик и величина хлоропласта су таксономски карактери. Размножавање је бесполно, уздужном деобом. Током размножавања ћелија је у покрету. У неповољним условима јединке прелазе у палмелоидне стадијуме или мирујуће цисте. Насељавају слатке и бракичне воде, док је само неколико врста нађено у мору. Већина врста овог рода су планктонски организми.
Ризоподијски тип
Хемимонадни тип
Razdeo:Cyanobacteria
Klasa: Cyanophyceae
Rod: Gloeocapsa
Gloeocapsa sp.
Учимо на примеру: Gloeocapsa sp.
Gloeocapsa je алга са колонијским типом талуса из раздела цијанобактерија. Колонија је мономорфна изграђена од прокариотских јединки чије су ћелије хемимонадног типа. Колонија је непокретна.